Harrachov / Běžecké trasy, skibusy
Vydejte se po upravovaných běžeckých tratích poznávat krásy západních Krkonoš. Po výletě můžete relaxovat a ulevit unaveným svalům v místních pivních lázních.
Harrachov (665 m n. m.) je nejvýznamnějším turistickým střediskem západních Krkonoš. Město leží pod Čertovou horou v údolí řeky Mumlavy. Původní ves byla založena v 17. století s názvem Dörfl, v 18. století byla přejmenována podle majitelů místního panství – Harrachů, což byl český šlechtický rod. Typická pro Harrachov byla sklářská výroba, také dnešní místní sklárna „Novosad a syn“ byla rodem Harrachů založena již v roce 1712 a je nejstarší sklárnou v České republice. Sklárna patřila Harrachům až do roku 1946. Sklárna je návštěvníkům otevřena, v areálu vznikl i pivovar s pivními lázněmi a muzeum skla a muzeum lyžování. Harrachov je znám především díky skokanským můstkům na Čertově hoře, které byly postaveny v roce 1923, mamutí můstek byl postaven v 80. letech 20. století. V současnosti je Harrachov centrem turistiky a zimních sportů, celé území je protkáno množstvím turistických tras, desítkami kilometrů upravovaných a značených lyžařských stop a sjezdových tratí. Mezi turistické atraktivity patří nejen sklárna, pivovar a skokanské můstky, ale také lanovka na Čertovu horu, která převáží i kola, nejvýše položené golfové hřiště v České republice, včelí naučná stezka hraběte Harracha, hornické muzeum a lesnické muzeum Šindelka. Kouzlem Harrachova jsou bezesporu Mumlavské vodopády.
Bílý vrch (1 033 m.n.m.) se nachází v těsné blízkosti Mrtvého vrchu (1 059 m.n.m.), ležícího mezi Harrachovem a Novosvětským průsmykem. Své jméno dostal díky tomu, že zde bývalo první zasněžení a sníh se udržel do poloviny května. Obchází jej známá Janouškova cesta (známá také jako „cesta přes tři kopce“ nebo „Terex“), vedoucí z Nového Světa až k vrcholu Luboch a která je určena pro pěší turisty, cykloturisty i běžkaře. Nedaleko obou vrchů se nachází lovecká chata Alfrédka, pojmenovaná po jednom z hraběcích potomků. Nechal ji v roce 1903 postavit Jan Nepomuk hrabě Harrach nad Novosvětským průsmykem v nadmořské výšce 1 040 m, asi 600 m od polské hranice. Původně se v okolí lovili zejména tetřevi.
Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v I. zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n. m. Bouda byla postavena v polovině 18. století a sloužila jako seník, poté přístřešek pro dřevaře a hospodářské stavení. Dříve byla bouda nazývána „Česká“ nebo „Františkánská“ podle mnicha, který zde přebýval. Název "Vosecká" získala podle louky, na které stojí. V dřívějších dobách se bouda nacházela úplně mimo turistické cesty a v jejím okolí se v létě pásl dobytek. Pro turistické účely je využívána od roku 1896. Už v roce 1901 zde bylo zřízeno šest hostinských pokojů a k popularitě chaty přispělo také to, že hrabě Harrach sem nechal vybudovat turistickou cestu z Labské boudy. Provozovala se zde i oblíbená jízda na rohačkách údolím Mumlavy do Harrachova. V zimním období se cesta k Vosecké boudě promění v lyžařskou magistrálu, po které je možné jet pouze na běžkách. Zajímavostí je také to, že Vosecká bouda není napojena na elektrickou síť a potřebná energie je vyráběna pouze dieselagregátem. V současnosti slouží jako turistická chata.
Krakonošova snídaně
Odpočinkové místo s lavičkami, se stolem, poznávacími tabulemi a sezónním informačním srubem správy KRNAP leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. Poetický název je odvozen od legendy, která vypráví, že než se vládce hor Krakonoš vydá na obchůzku celých Krkonoš, snídává právě tady.
Mumlavský vodopád tvoří řeka Mumlava a překonává až 10 metrů vysoké stupně tvořené skalními žulovými bloky. V řečišti lze vidět tzv. Čertova oka nebo také Obří hrnce, tyto prohlubně a ohlazy vznikají pohybem vody a kamínků a mají v průměru až 6 metrů. V zimě vodopád často zamrzá a stává se z něj ledopád. Nedaleko vodopádů se nachází Mumlavská bouda - původně harrachovská hájovna, dnes výletní restaurace.
MIKROREGION TANVALDSKA Palackého 359, 468 41 Tanvald
MěÚ Smržovka náměstí T. G. Masaryka 600, 468 51 Smržovka (1. patro)