Nejstarším vystavujícím je Wilhelm Riedel, rodák z Jizerky a příslušník rozvětvené rodiny jizerskohorských sklářů. Byl to člověk, který k nám přinesl výdobytky moderní francouzské krajinomalby už o deset let dříve než Antonín Chittussi a přesto nebývá u českých historiků umění stále ještě úplně doceněn. Jeho oblíbeným celoživotním námětem byly skály a také vystavený obraz znázorňuje Pohled do kamenolomu. Jiným již klasickým dílem je obraz Trosky za úplňku od Gustava Macouna. Dílo z jeho nejlepšího raného období nezapře ovlivnění jeho učitelem Antonínem Slavíčkem. Na výstavě nechybí ani asi nejpilnější krajinář spojený s naším krajem – František Kaván (Na samotě). Ostatních 14 výtvarníků už pracovalo po druhé světové válce. Připomeňme alespoň některé. Je to například liberecký Milan Janáček, bytostný Jihočech, který však dokázal vyjádřit i atmosféru Jizerských hor (Severní svahy, 1982). Maloskalský Josef Jíra se představuje monotypem Pstruzi (1968). Alex Beran zasvětil velkou část své tvorby Jizerským horám a zobrazení jejich lesů, skal a potoků časem zjednodušil až k abstraktnímu pojetí architektury lesa (Jizerská legenda I, 1985). Znalci díla frýdštejnského malíře Ladislava Karouška budou možná překvapeni jásavými barvami, kterými zachytil tok Jizery s rozhlednou v pozadí (Kopanina v říjnu, 1974). Nejčerstvějším přírůstkem do Severočeské sbírky je dílo Jaroslava Valečky, které nás přenáší do krajiny Lužických hor, konkrétně k Jedlové. Barevně zářivý obraz s názvem Led (2024) má v sobě i temnou polohu. Zachycuje totiž neštěstí, kdy se pod dívkou prolomil led Jedlovského rybníka a ona zde utonula. Malba, která se objevila i na plakátě, je od Josefa Hýska a jmenuje se Viadukt. Je to ten smržovský, nebo nějaký jiný? To už nám autor neřekne. Přijďte se podívat a rozhodněte sami.
Dalšími vystavujícími jsou Marie Blabolilová, Pravoslav Kotík, Tomáš Plesl, Jiří Rada, Jaroslava Solovjevová, Pavel Šulc, Jaroslav Švihla a Josef Urbánek.
Výstavu můžete zhlédnout během týdne od 8 hodin, v pondělí a středu do 16 hodin, v úterý a čtvrtek do 15 hodin, v pátek do 11.30 hodin (polední přestávka: po-pá 11.30-12.30 hodin) – před plánovanou návštěvou vám doporučujeme si telefonicky ověřit, zda jsme přítomny (tel.: 483 369 325, 727 806 195), o víkendu pouze v sobotu od 13 do 16 hodin.
MIKROREGION TANVALDSKA Palackého 359, 468 41 Tanvald
MěÚ Smržovka náměstí T. G. Masaryka 600, 468 51 Smržovka (1. patro)