X. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova - sobota 12.-13. 6. 2015

| Drucken |
There are no translations available.

U příležitosti letošního jubilea 10 let od otevření Cyklostezky Járy Cimrmana je na Tanvaldsku připravena slavnost, na kterou jsou zváni všichni příznivci cyklistiky, Cimrmanovy doby, nostalgie, laskavého humoru, recese a dobré nálady.

alt PLAKAT-SPANILA-JIZDA-2015.pdf

Pátek 12.6.-17:00

Program započne již v předvečer oslav vernisáží výstavy DIVADLO JÁRY CIMRMANA A JEHO Š I K O V N Í u příležitosti desetiletého výročí spolupráce s Divadlem Járy Cimrmana. Své fotografie vystaví Petr Brukner, grafiky Jaroslav Weigel, dřevěné sochy Jan Hraběta a své publikace Miloň Čepelka. Vernisáž se koná za účasti autorů a kurátora expozic Václava Kotka. Srdečně zveme dne 12. 6. 2015 od 17.00 hodin do kina JAS Járy Cimrmana v Tanvaldě.

alt POZVANKA-VYSTAVA-DIVADLO-SIKOVNI.jpg

Pátek 12.6. - 19:00

Po vernisáži bude od 19.00 hodin sehrán Cimrmanův dramatický kšaft ČESKÉ NEBE.

Sobota 13.6.

Sobotní program 13. 6. 2015 bude v Tanvaldu začínat tradičně poledním příjezdem Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana na velocipedech všeho druhu.

Spanilá jízda začne ráno v 8.30 od Minimuzea Na Mlatě ve Velkých Hamrech II – Hamrskách (místo je značeno ze silnice vedoucí z Velkých Hamrů II do Zásady, GPS: 500 42´ 39,900´´N; 150 17´34,744´´ E). Vedoucí spanilý jezdec povede cyklojízdu do Zlaté Olešnice Na Vrcha. V 9.30 se spanilá „hamrská" jízda připojí k borcům ve Zlaté Olešnici Na Vrších.

Zahájení Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana ve Zlaté Olešnici Na Vrších proběhne v 10.00 (místo startu je označeno). Neopakovatelná jízda cyklostezkou č. 4248 povede přes Bohdalovice a Popelnice do Tanvaldu - Šumburku ke kostelu sv. Františka z Assisi. Během cesty bude možnost občerstvit se v hospůdce v Bohdalovicích. Spanilá jízda neohrožených cyklistů bude završena velkým defilé jezdců před kostelem.

Ve 12.00 proběhne uvítání spanilých jezdců, uvítání vážených hostů a po příjezdu autoveteránů Tatra Veteran Car Club Semily s herci Divadla Járy Cimrmana začne malý seminář.

Program oslav v Tanvaldu bude pokračovat ve 13.00 cvičením Sokolů, vystoupením Pardubické improvizační skupiny Pa.Le.Ťác.I. a dalšími odpoledními překvapeními.

Hudba O. V. J. Dixie bude hrát svůj dixilandový repertoár již od 11.00 hodin a k dobré hudbě bude možnost dobrého občerstvení.

V druhé části odpoledne zahraje k dobré náladě i k tanci od 16.00 hodin Hudba u města Vídně.

V Příchovicích v tento den proběhne SLAVNOST POD MAJÁKEM JÁRY CIMRMANA:

Další informace z Kraje Járy Cimrmana:

Muzeum Cimrmanovy doby

První oficiální muzeum českého génia a dobrodruha bylo otevřeno v červnu 2013, ve kterém je umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana dosud přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla Járy Cimrmana v Praze. Část autentických exponátů je získána díky sbírce od pamětníků z Pojizeří, kteří darovali památky na pobyt génia na Liptákovsku. Vše je pečlivě opatřeno vysvětlujícími texty známých cimrmanologů.

Maják Járy Cimrmana

Podle výpovědí pamětníků Cimrman během svých toulek liptákovským okolím pomýšlel na vztyčení „věže, ne nepodobné té pařížské". Na památku mistrovu neomezenému rozhledu a nehynoucí slávě byl tento Maják vztyčen roku 2013.

V roce 2014 byla v blízkosti Majáku otevřena zemědělská expozice připomínající nikdy neutuchající mistrovo novátorské úsilí ke zlepšení nářadí i náčiní v zemědělství.

I pro letošní rok jsou v Majáku nachystány novinky.

Krajem Járy Cimrmana

Po prohlídce muzea je dobré vystoupat na samotnou věž a spatřit celý proslavený kraj jako na dlani. Na turistických trasách v okolí areálu je k vidění množství upomínek na zdejšího slavného rodáka – ať už je to Tanvaldská socha „Jára Cimrman v mlze" nebo „Cyklostezka Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova".

Při toulkách Krajem Járy Cimrmana je možné navštívit i odloučený exponát Majáku zvaný „MINIMUZEUM NA MLATĚ" ve Velkých Hamrech II – Hamrskách.

Od roku 2014 Kraj Járy Cimrmana protkávají značené turistické trasy a další budou přibývat.

Lesopark Na Sluneční

Z věže Majáku spatří bystrý návštěvník turistickou trasu pro děti. Rozběhnou-li se děti po ní směrem k Lesoparku Na Sluneční, jejich pozorné oči brzy objeví pohádkové bytosti skrývající se v přírodě, které dovedou pocestné přímo k lesoparku. Nově vzniklý Lesopark Na Sluneční vznikl zkultivováním zanedbaného místa, využitím přírodních materiálů, vytvořením pěšin i umístěním originálních dřevěných prvků podporujících fantazii a vztah lidí k přírodě i krajině. Řady kamenů, pěšiny a interaktivní prvky připomínají plazícího se hada podle tajemné legendy o Příchovickém hadovi. Kde had končí a kde začíná? Je z pravěku nebo může ještě ožít? Jeho jméno a podobu si každý dokreslí sám ve své fantazii. A na jeho součástech se vydovádí malí i dospělí. Lesopark je obohacen dětskými pracemi „Příběhy stromů".